Grad Gradiška je među vodećim gradovima u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini po pitanju ekonomskog razvoja, što potvrđuju podaci o spoljnotrgovinskoj razmjeni i broju zaposlenih.
U proteklih osam godina, lokalna privreda je zabilježila značajan rast obima proizvodnje, izvoza i zaposlenosti, zahvaljujući strateškom pristupu Gradske uprave.
Prema riječima Darka Vrhovca, načelnika Odjeljenja za razvoj i međunarodne projekte u Gradskoj upravi Gradiška, broj zaposlenih na području grada porastao je za 23,3 odsto od 2016. godine.
Sa početnih 9.029 zaposlenih, taj broj je danas dostigao 11.129. Iako je nezaposlenost zvanično pala za impresivnih 73,6 odsto, Vrhovac napominje da ovaj podatak treba uzeti s rezervom zbog izmjena zakona o Zavodu za zapošljavanje 2020. godine, koje su dovele do brisanja pasivnih tražilaca posla iz evidencije.
Broj privrednih subjekata u Gradišci takođe je značajno porastao, za 438 od 2016. godine, uključujući samostalne preduzetnike i veća akcionarska društva.
- Prosječna neto plata je porasla za 560 KM, dok su prihodi privrednih društava premašili 1,1 milijardu KM, u odnosu na 600 miliona KM koliko su iznosili 2016. godine. Neto dobit privrednih društava se više nego udvostručila, sa oko 45 miliona na približno 100 miliona KM. Kapital privrednih društava porastao je za 71,3 odsto, a imovina za 55 odsto - pojašnjava Vrhovac.
Poseban kuriozitet Gradiške, ističe Vrhovac, je rast izvoza.
-Izvoz privrede grada Gradiške, odnosi se na privredna društva koja predaju svoje završne račune APF-u, povećao sa 210.669.000 KM u 2016. godini na 468.074.000 KM danas - kaže Vrhovac.
Gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić, naglašava da Gradska uprava posvećuje posebnu pažnju ruralnom razvoju, podršci ženama preduzetnicama i mladim ljudima koji pokreću start-apove.
-Grad Gradiška je prepoznat od strane međunarodne zajednice po podršci velikom broju mladih preduzetnika. Kroz naš inkubator u okviru Razvojne agencije /RAGA/, pružamo im "gnijezdo" gdje mogu da razvijaju svoje poslovne ideje - kazao je Adžić.
Takođe, u 2023. i 2024. godini, Gradiška je podržala oko 15 mladih bračnih parova u ruralnim područjima, dodjeljujući im grantove za poljoprivredne start-apove, bilo u mehanizaciji ili drugim materijalnim oblicima.
Adžić je istakao i značajan projekat dodjele 4.600 hektara poljoprivrednog zemljišta za 331 poljoprivrednog proizvođača, čime im je omogućeno da zaokruže svoje proizvodne cikluse i postanu samoodrživi.
Gradska uprava Gradiške aktivno se transformiše u modernu administrativnu službu posvećenu privrednicima i građanima. Ključan pokazatelj povoljnog poslovnog okruženja je BFC standard. Gradiška je davno usvojila ovaj standard, a u četvrtom izdanju resertifikacije ostvarila je impresivnih 98%, što je najveći procenat resertifikacije BFC standarda na prostoru Zapadnog Balkana.- BFC standard znači lokalna uprava sa povoljnim poslovnim okruženjem za razvoj privrednih projekata. Gradiška je ubjedljivo najbolja sa 98%, dok prva sljedeća lokalna uprava na Zapadnom Balkanu ima 71%, a mnoge imaju ispod 50%. To govori o tome koliko je administrativna uprava Gradiške ozbiljna i odlučna u svojim promjenama, želeći da se one žive i primjenjuju, a ne da ostanu samo na papiru - zaključio je Adžić.